GÜNÜMÜZ DEĞİŞİM DÜNYASINDA TUTKULU ŞEKİLDE YOLCULUK YAPMAYA HAZIR MISINIZ?

Yeni Dünya düzeni, belirsizlik ve sürekli değişim ihtiyacı tüm seviye çalışanların azmini ve stres seviyelerini test eden ortamlar yaratmaktadır.

İlginç olan şey, bazı insanların bu zorluk dalgalarını rahatça atlatmakta, hatta başarılarını katlamaktadır.

Soru:

  • Bu insanlar kötü bir durumdan en iyi şekilde yararlanmayı nasıl başarırlar?

Cevap:

  • Yapılan analiz ve çalışmalar, bu kişilerin duygusal dayanıklılık ve psikolojik çeviklik becerilerinin gelişmiş olduğunu gösteriyor.

 

Atölyemiz zor ve karmaşık durumlarda dayanıklı bir kültür oluşturmanızı, yaratıcı ve yenilikçi fikirler için uygun ortamlar oluşturmanız ve genel ruh sağlığını yüksek tutmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Atölyemiz  alanlarının uzmanı, iki değerli isim tarafından  verilmektedir.

Değişim konusunda uzman bir Psikolog ve yetkinlik konusunda uzman bir Master Executive Koç ile birlikte gelişim yolculuğunun etkisini yaşayın.

Daha güçlü ve sürdürülebilir yarınlar için yol arkadaşınız olarak yanınızdayız.

ZORLUKLARLA MÜCADELE

Farkına varılmayan veya fark edilse bile etkili şekilde yönetilemeyen negatif duygu ve düşünceler akılcı karar vermenin önündeki en önemli engellerden sayılmaktadır. Dayanıklılığı yüksek çalışanlar zorluklarla mücadele konusunda farklı bir bakış açısına ve paradigmaya sahiptir.

SORUN ÇÖZME

Dayanıklılığı yüksek çalışanlar suçlu bulmak yerine sorunu ortak bir zeminde çözmeye odaklanırlar. Hataları öğrenmeye çevirmek için gerekli olan bu zemin işletmelerin sürekli gelişimi açısından çok değerlidir.

AKTİF İLETİŞİM

Dayanıklılığı iyi olanların kendilerini daha açık ve yapıcı bir şekilde ifade edebilirler. Katkıda bulunma olasılıkları daha yüksektir. Bu özellik tüm seçenekleri keşfetmek ve yaratıcılığı teşvik etmek için çok önemlidir.

TÜKENMİŞLİK İLE BAŞA ÇIKMA

Çalışanlar, işlerini yaparken zihinlerini ve varlıklarını ortaya koyamadıklarında ve hareket ettiren tutkuyu kaybettiklerinde tükenmişlik duygusu yaşarlar.

Dayanıklılık çalışanların bu ve benzeri duygularını fark etmelerini ve potansiyellerini ortaya koymak adına cesaretle adım atmalarına yardımcı olur.

DEĞİŞİME DESTEK

Dayanıklı çalışanlar değişime uyumda oldukça başarılı ve destekleyici davranışlar sergilerler. Değişimin işi bilen tecrübeli çalışanların oluru ve desteği ile yürütmek, günümüz belirsizlik dünyasında şirketlerin uzun ömürlü olması için çok önemli bir durumdur.

ELEŞTİREL DÜŞÜNME (Critical Thinking) ve HESAP VEREBİLİRLİK (Accountability)

Eleştirel düşünce, duyguların olumsuz etkisi altında kalmak yerine, anlamayı ve mantıklı düşünmeyi gerektirir.

Hesap verebilirlik, eylemleriniz ve duygularınız için sorumluluk almak anlamına gelir. Başarısızlık durumunda kışkırtıcı bir suçlama koyarak zaman kaybetmek yerine, ileri görüşlü bir yaklaşım sergileyip bireysel ve kurumsal “öğrenme” hale getirmemize destek olur.

İşyerinde Mindfulness

Duygusal Dayanıklılık ( Resilience) Atölye’miz genel katılıma açık ve yöneticiler olmak üzere iki ayrı içerikle sunulmaktadır.

Bir Psikolog ve bir Executive Koç’un ortak katılımı ile verilen başlangıç atölyemiz, online canlı, 1,5 saat süreli, bir birini takip eden 3 farklı seanstan  oluşmaktadır. Seans aralarında egzersiz çalışmaları yer almakta, atölye süper vizyon desteği ile güçlü destek seçenekleri sunmaktadır.

İçeriklerimiz, kurumların ve bireylerin ihtiyaçlarına yönelik uzman kadromuz tarafından güncelleştirilmekte ve zenginleştirilerek sunulmaktadır.

Konuyla ilgili güçlü araçlar, anahtarlar, şablonlar ve yol haritası sunan Duygusal Dayanıklılık Atölye çalışmamız aşağıdaki alanlarda güçlenmenizi ileri seviyede destekler.

Bilinçli duygusal farkındalık

Davranış farkındalığı

İletişimde duyarlılık

Dikkat dağınıklığını yönetme

Dikkati odaklama

Ekip içi çatışma nedenleri anlama

Yapıcı bir yaklaşımla çatışma çözme

Diğer eğitimlerimiz hakkında detaylar için

TIKLAYINIZ