meraldal-foto2

Meral Dal

Kurucu, Eğitim Danışmanı, Master Koç, Mentor,

Koç Süpervizörü

Odağında kişilerin ve kurumların gerçek potansiyellerini keşfetmesi, güçlenmesi ve belirledikleri hedeflerine ulaşması olan Meral Dal, Gelişim Danışmanlığı, Eğitmen ve Master Koç olarak Yönetici&Liderlik Koçluğu, Mentorluk ve Koç Süpervizörlüğü yapmaktadır.

Akademik kariyerini işletme üzerine yapmıştır, 26 yıldır iş hayatındadır. Satış danışmanı olarak yüz yüze satış ile başladığı kariyeri, bireysel emeklilik&hayat branşında finansal danışman, özel müşteriler-satış ekipleri yönetimi, orta ve üst düzey yönetici olarak devam ettirmiştir. Bir süre acentelik yapmış, dereceler ile geçen başarılı bir kariyer deneyimlemiştir. Son 6 yılı Gelişim Gezginleri markası ile olmak üzere 9 yıldır Eğitim ve İnsan Kaynakları sektöründe kurumsal ve bireysel çalışmalarına devam etmektedir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı Kanada merkezli uluslararası Adler Koçluk Okulu mezunu olup, profesyonel koçlukla ilgili 3 ayrı uluslararası sertifikaya sahiptir.  İngiltere merkezli The Beyond Partnership “Coaching Supervision Akredite” Programı ‘nı tamamlayarak Koç Süpervizörü/Mentoru ünvanını almıştır.

Oxford merkezli, iOpener Institu’den “The Science Happiness At Work” Eğitici Eğitimini ile KALDER &Bilgi Üniversitesi ‘den EFQM (Hizmette Mükemmellik) Eğitimi ve Tübitak destekli Mentorship Programına katılmıştır.

İngiliz merkezli Koçluk Derneği olan Association for coaching Turkey (AC) Yönetim Kurulu Konsey üyesi, Yalova VIP Gençlik ve Spor Klübü, Endüstri 4.00 Platformu üyesi, Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği gönüllüsüdür.

Hayat mottosu: İstediğin hayatı yaşayabilirsin, bunun için kendini tanı, anlamlı vizyon oluştur, değerlerinle yaşa, yolda kal ve kararlı ol ‘dur.

Processed with Snapseed.

Seval Dal

Sosyolog, Yönetici Ortak, Yönetici Koçu, Ölçme&Değerlendirme Uzmanı

Odağında bireylerin gelişimi, şirketlerin karlılığının arttırılması ve büyümesi olan Seval Dal  İşletme ve Sosyoloji mezunudur. 19 yıllık profesyonel iş hayatında sigorta, otomotiv, perakende, sağlık ve eğitim sektörlerinde idari işler,insan kaynakları, finans ve yönetim alanında orta ve üst düzey yöneticilik yapmıştır.

Uluslararası koçluk federasyonu (ICF) onaylı House of Human koçluk eğitimini tamamlayan ve Profesyonel Koç olan Seval Dal, kişilerin kendilerini keşfetmesi ve hedeflerine ulaşması için çalışmakta, süreç yönetimi ve iyileştirme konularında  danışmanlık yapmakta eğitimler vermektedir.

Gelişim Gezginleri ‘nde Eğitim Proje Direktörü olarak görev almakta, ölçme&değerlendirme uzmanlığı ile şirketlerdeki  performans ve potansiyel ölçüm süreçlerine liderlik etmekte, birebir geribildirim vermekte, şirketlerin eğitim ihtiyaçlarını analiz etmekte ve gelişim süreçlerini tasarlamaktadır.

Sosyal Sorumluluk Proje Lideri olarak yaptığı çalışmalarıyla Gelişim Gezginleri’nin kalpten dokunuşunu gerçekleştirmektedir.

nazlieda2

Nazlı Eda Yavuz

Psikolog, Yönetici & Lider Koçu, Değişim Yönetimi Uzmanı

Gelişim Gezginleri ile proje ortağı olan Nazlı Eda, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Psikoloji bölümünü ve New York University Coaching, Leadership and Organizational Development programlarını tamamlamıştır. Amerika’da bulunduğu dönemde “Business Success Coach Network” grubuna 6. dil olarak Türkçe’yi ve o zaman 17. ülke olarak Türkiye’yi katmıştır.

Nazlı Eda, 2012 ortalarında New York’ dan İstanbul’a dönerek 2013 başında NEY Danışmanlık ve Eğitim’i kurmuştur. Merkez şehir İstanbul olmak üzere Global ortakları ile hem Türkiye’de hem de dünyada çalışmalarını sürdürmektedir.

2013 Kasım itibari ile Türkiye Bölgesi Sertifikalı Birkman Kullanıcıları Koordinatörlüğü yapmaya başlamıştır. 2014 Ekim ayı itibariyle Birkman Metodu Türkçe Ön İzleme Raporu dil validasyon düzeltme çalışmalarını, Liderlik Stili Haritası ve BOD raporlarının dil validasyon çalışmalarını tamamlamıştır. Mayıs 2015 itibari ile Birkman Metodu Kıdem (Senior Birkman Certification) Sertifikasını almıştır.

Nazlı Eda, bilimsel koçluk ve değişim yönetimi metodları, Gestalt prensipleri ve Birkman Metodu yöntemini birleştirerek, İnsan Kapitali Yönetimi alanında değişim, gelişim çözümleri sunmakta ve eğitimler vermektedir.

Mehmet Kamal

İk Süreç Danışmanı, Eğitmen

İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsünde İşletme yüksek lisansını tamamlayan Mehmet Kamal,

İTÜ Kimya ve Metalürji Fakültesi Metalürji Mühendisi mezunudur. İTÜ Tedarik Zinciri Yönetimi Sertifika Programını tamamlamıştır.

1989 yılında başlayan iş hayatı Türkiye‘ nin önde gelen şirketlerinde malzeme kontrol mühendisliği, planlama müdürü olarak devam etti. 1998 yılında lojistik sektörüne geçerek çalıştığı şirketin yeniden yapılanma çalışmalarını yürüttü. Bu dönemde İTÜ Tedarik Zinciri Yönetimi Sertifika Programını da derece ile tamamladı.

2003 yılında Danışman ve Eğitmen olarak İK alanındaki uygulamalarla doğrudan katkılarda bulunmaya başladı. Bu yıllarda Performans Değerlendirmesinin “Yetkinlikler” tarafını daha fazla benimseyerek 2 yılda tamamladığı özel çalışmaları sonucunda, 360° Değerlendirmelerin detaylı analizini yapan işlevsel özel bir yazılım tasarlayarak web ortamında uygulamaya koydu.

Aynı dönem içinde Dedeman Holding ‘in kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’ın liderlik özelliklerini analiz eden bir çalışmasını “Sözlerinde Saklı – Mehmet Kemal Dedeman’ın Hayata Dair Sırları” adı ile yayımlandı.

Yetkinlik Bazlı İK Süreçleri Yönetimi, 360˚ Ölçme Değerlendirme, Eğitimin Etkisini Ölçme, Yetkinlik Bazlı İK Planlama, Yetkinlik Bazlı Performans Takibi, Veri Madenciliği, SWOT-Strateji Matrisleri özel uzmanlık alanlarıdır.

Gelişim Gezginleri proje ortağı olan Kamal halen yönetim danışmanı, fasilitör ve eğitmen olarak çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Gül Ertaş

Proje Danışmanı, Eğitmen, Yönetici Koçu

Yüksek lisansını Finansal İktisat Bölümü’nde (Financial Economics) tamamlayan Gül Ertaş, Doğuş Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden onur derecesiyle mezundur. 1988-1997 yılları arasında kamu ve özel sektörde edindiği iş tecrübesinin ardından kariyerine üniversite bünyesinde devam etmiştir. Halen akademik görevini özel bir üniversite bünyesinde Öğretim Görevlisi olarak sürdürmektedir ve Doktora Programına devam etmektedir.

Osmangazi Üniversitesi’nde sunduğu Toplum Mühendisliği üzerine bildirisi; 2003-2004 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi, 3rd International Conference, Empirical Models in Social Sciences “The Stock Market Reaction to Cash Dividend Announcements Evidence from Istanbul Stock Exchange” adlı yayınlanmamış makalesi bulunmaktadır.

NLP tabanlı Optimum Denge Modeli eğitiminin ardından Transaksiyonel Analiz  eğitimlerini de tamamlamıştır, Transaksiyonel Analiz Derneği üyesidir.

Aynı zamanda ICF akredite okullarından olan Adler Central Europe‘ den Uluslar arası Profesyonel Koçluk sertifikasını tamamlamıştır. Gelişim Gezginleri bünyesinde danışmanlık yapmakta, eğitimler vermekte ve yönetici koçluğu yapmaktadır.